Competitie de anvergura in domeniul dansului: DanceStrar 2015 Romania va dura 3 zile

January 28, 2015 by in category Blog with 0 and 0
Home > Blog > Competitie de anvergura in domeniul dansului: DanceStrar 2015 Romania va dura 3 zile

DanceStar_Romania_2015_23

DanceStrar 2015 va fi organizat pentru prima oara pe o perioada de 3 zile! Organizatorul competitiei, reprezentanti ai Fundatiei Jazz Balet ARS NOVA, au luat decizia ca, in acest an, DanceStar sa se desfasoare in perioada 6-8 Martie, datorita notorietatii si numarului tot mai mare de participanti, de la an la an. Evenimentul va avea loc la Palatul National al Copiilor din Bucuresti.

Peste 2000 de dansatori romani dar si straini sunt asteptati sa se inscrie la DanceStrar 2015, competitie care reprezinta o rampa de lansare pentru DanceStar Finals – World Dance Masters 2015, ce va avea loc intre 20-24 Mai 2015, in Porec, Croatia. Cea mai mare provocare la DanceStar Finals este de a deveni unul dintre performerii alesi pentru DanceStar Night. Cele mai spectaculoase coregrafii vor fi prezentate si comentate de catre juriu, show-ul culminand cu alegerea castigatorului suprem: DanceStar of the Year.

Competitia internationale DanceStar este organizata sub egida ESDU – European Dance Union. Competitiile internationale ESDU – European Dance Union cuceresc, de 16 ani, scenele din lumea intreaga formand o intreaga comunitate ESDU sub indrumarea Prof. Nora Mack. Misiunea ESDU este de a infiinta si de a mentine un mediu de cooperare interculturala de inalta calitate, care se bazeaza pe cooperarea interculturala si pe relatiile de prietenie stabilite intre membri.

Sanse mai mari de calificare la DanceStar Finals, datorita noului sistem de calificare 

Toti cei care practica o forma de dans pot sa se inscrie in competitia DanceStar 2015, la una dintre urmatoarele discipline: Balet, Dans popular, Contemporan-Modern, Liric, MTV Commercial, Open, Jazz, Musical, Urban Dance Styles, B-boying, Acrobatic, Production Number, Theater Vocal, Tap.

Datorita noului sistem de calificare, dansatorii vor avea mai multe sanse de a ajunge la DanceStar Finals, in Croatia. Dupa calificare, toti participantii vor fi plasati in Liga A sau Liga B –in functie de calitatea dansului si a punctajul obtinut la turneul de calificare. In functie de punctele obtinute in competitia de calificare, coregrafia va fi eligibila pentru Liga A sau Liga B. Pentru a se califica pentru Finala DanceStar Liga A, coregrafia trebuie sa obtina cel putin 62,5% din numarul maxim de puncte. Pentru a se califica pentru Finala DanceStar Liga B, coregrafia trebuie sa obtina un punctaj intre 41,6% si 62.4 % din numarul maxim de puncte.

Regulamentul oficial ESDU pentru competitia DanceStar poate fi citit aici: http://romania.dancestar.org/regulament/.

Inscrierile se fac pana la 13 februarie

La DanceStar2015 se pot inscrie persoanele care practica orice forma de dans, din tara si din strainatate, reprezentanti ai scolilor de dans sau balet ori dansatori individuali. Pentru inscrieri, participantii trebuie sa acceseze urmatorul link: http://register.dancestar.org/login.

Taxele, de persoana, pentru inscriere in concurs sunt in valoare de: 35 Eur – Solo; 20 Eur Duo/Trio/Quartet; 15 Eur Grup/Formatii/Production number. Pentru concurentii din Romania contravaloarea taxelor se achita in lei la cursul BNR din ziua platii. Mai multe detalii puteti citi aici: http://romania.dancestar.org/taxe/.

Informatii la contact:

Website: www.romania.dancestar.org
Telefon: 0726.339-119
E-mail: esdu@arsnova.ro
Persoana de contact: Sorin Lazuran
Facebook: facebook.com/esdu.romania

2015 © Copyright - Ars Nova