DanceStar Romania 2015 te face campion mondial in Croatia

January 15, 2015 by in category Blog tagged as , with 0 and 0
Home > Blog > DanceStar Romania 2015 te face campion mondial in Croatia

Hip Hop Dancer

Esti pasionat de dans? Iti place sa participi la competitii, sa cunosti oameni care impartasesc aceeasi pasiune cu tine, ca sa obtii premii, titluri si trofee? Avem o veste excelenta! Au inceput inscrierile la DanceStar Romania 2015, eveniment ce se va desfasura in perioada 6 – 8 martie 2015, la Palatul National al Copiilor din Bucuresti. Competitia DanceStar Romania 2015 ofera sansa concurentilor sa participe la DanceStar Finals, World Dance Masters, in Porec Croatia, unde vor putea concura pentru a obtine titlul de campioni mondiali. Suna bine, nu? Daca nu te-am convins inca, afla ca, pentru DanceStar Finals, fondul de premii este de 30 000 de euro.

Concursurile DanceStar sunt organizate sub egida ESDU peste tot in lume de mai mult de 15 ani si, in mod traditional, finala DanceStar World Dance Masters este organizata in Porec, Croatia. In fiecare an, organizatorii incearca sa surprinda participanții cu ceva nou și interesant. Noi orase participante, noi reguli și categorii si un nou look pentru finala DanceStar, World Dance Masters, din Porec Croatia sunt doar cateva dintre surprizele pentru noul sezon DanceStar 2015.

DanceStar 2015 ofera participantilor posibilitatea de a-si demonstra talentul in cadrul uneie dintre urmatoarele discipline: Balet, Dans popular, Contemporan-Modern, Liric, MTV Commercial, Open, Jazz, Musical, Urban Dance Styles, B-boying, Acrobatic, Production Number, Theater Vocal, Tap.

Schimbul intercultural si socializarea sunt piloni principali in dezvoltarea fiecarui individ. DanceStar sprijina dezvoltarea acestor valori in randul participantilor pe parcursul intregii activitati a turneului. Organizatorii anunta 5 zile pline de activitate in Porec, la DanceStar Finals, pentru toti cei care vor reusi sa treaca de competitia DanceStar Romania 2015. Pe langa concursul propriu-zis, vor avea loc prezentari, seminarii, petreceri si alte surprize.

Cea mai mare provocare la DanceStar Finals este de a deveni unul dintre performerii alesi pentru DanceStar Night. Cele mai spectaculoase coregrafii vor fi prezentate si comentate de catre juriu, proces ce va culmina cu alegerea castigatorului suprem: DanceStar of the Year. Juriul este alcatuit din profesori, artisti si coregrafi de renume international.

Sanse mai mari de calificare la DanceStar Finals, datorita noului sistem de calificare

Datorita noului sistem de calificare, dansatorii vor avea mai multe sanse de a ajunge la DanceStar Finals, in Croatia. Dupa calificare, toti participantii vor fi plasati in Liga A sau Liga B – in functie de calitatea dansului si a punctajul obtinut la turneul de calificare. In functie de punctele obtinute in competitia de calificare, coregrafia va fi eligibila pentru Liga A sau Liga B.

Pentru a se califica pentru Finala DanceStar Liga A, coregrafia trebuie sa obtina cel putin 62,5% din numarul maxim de puncte. Pentru a se califica pentru Finala DanceStar Liga B, coregrafia trebuie sa obtina un punctaj intre 41,6% si 62.4 % din numarul maxim de puncte. Regulamentul official ESDU pentru competitia DanceStar poate fi citit AICI.

Inscrierile se fac pana la 13 februarie

La DanceStar Romania 2015 se pot inscrie persoanele care practica orice forma de dans, din tara si din strainatate, reprezentanti ai scolilor de dans sau balet ori dansatori individuali. Pentru inscrieri, participantii trebuie sa acceseze urmatorul link: http://register.dancestar.org/login.

Taxele, de persoana, pentru inscriere in concurs sunt in valoare de: 35 Eur – Solo; 20 Eur Duo/Trio/Quartet; 15 Eur Grup/Formatii/Production number. Pentru concurentii din Romania contravaloarea taxelor se achita in lei la cursul BNR din ziua platii. Mai multe detalii puteti citi aici: http://romania.dancestar.org/taxe/.

Comunitatea DanceStar are peste 50.000 de membri, persoane pasionate de dans din toate colturile lumii, din care poti face parte si tu! Inregistreaza-te acum la DanceStar Romania 2015 si, cu putin noroc, ne vedem in finala, in Croatia! Succes!

Mai multe informatii la:

Website: www.romania.dancestar.org
Telefon: 0726.339-119
E-mail: esdu@arsnova.ro
Persoana de contact: Sorin Lazuran
Facebook: facebook.com/esdu.romania

2015 © Copyright - Ars Nova